V Piknik Rycerski

Utworzono: niedziela, 26, czerwiec 2016

3 lipca  w Ossolinie  odbędzie się V Jubileuszowy Piknik Rycerski połączony z galą „Kryształowego Berła" – nagrody przyznawanej gwiazdom polskiego kina za wybitne role w filmach historycznych i kostiumowych. W tym roku jej laureatką została znakomita aktorka Emilia Krakowska.„Kryształowe Berło" Emilia Krakowska otrzyma za rolę w ekranizacji „Chłopów".
Piknik tradycyjnie rozpocznie się mszą świętą z udziałem rycerstwa i orkiestry górniczej Grupy Azoty „Siarkopol" S.A., która odprawiona zostanie o godz. 12 w Kaplicy Betlejemskiej. Oficjalne otwarcie imprezy zaplanowane jest na godz. 13.15. Z okazji przypadającej w tym roku piątej rocznicy powstania Stowarzyszenia „Nasze dziedzictwo Ossolin", które jest organizatorem pikniku, ustanowiona została Nagroda im. Jerzego Ossolińskiego. Honorowane będą nią osoby i instytucje wnoszące wkład w zachowanie i promocję dziedzictwa kulturowego Ossolina"

Około 13.45 rozpocznie się pierwsza część inscenizacji historycznych. Obejrzeć będzie można m.in. pokazy walk, uzbrojenia, strojów i tańców dworskich z XVII wieku, przygotowane przez Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów, a także prezentacje kultury wojowników japońskich okresu „Edo", w której odtwarzaniu specjalizuje się tarnobrzeska grupa rekonstrukcyjna „KATANA".
Ceremonia wręczenia „Kryształowego Berła" rozpocznie się o godz. 15. Po niej będzie miał miejsce finał konkursu pięknego czytania, organizowanego przez Szkołę Podstawową w Ossolinie, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Reymontiada". W finale zmierzą się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i średnich, wyłonieni wcześniej, w trakcie eliminacji międzyszkolnych. W jury oceniającym finalistów konkursu zasiądzie m.in. Ewa Załęska-Szczepko, cioteczna wnuczka Władysława Stanisława Reymonta.
O 16.45 obejrzeć będzie można występ Babskiego Kabaretu (Emilia Krakowska, Barbara Wrzesińska, Lidia Stanisławska). O 17.45 wystartuje kolejny blok prezentacji historycznych. Goście Pikniku będą mieli okazję oglądać Turniej Miecza Bojowego o Antał Miodu, a także uczestniczyć w Biegu Rycerskim dla publiczności.
Wieczorem na scenie wystąpią formacje artystyczne z Gminnego Ośrodka Kultury, a także dzieci z SP w Ossolinie. Ok. 22.30 zaplanowany jest pokaz fajerwerków.
W tym roku piknikowi towarzyszyć będą Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego w Biegach, zorganizowane dla upamiętnienia 200. rocznicy zburzenia zamku w Ossolinie. Najdłuższy dystans wynosił będzie 5 km. Przewidzianych jest również kilka krótszych odcinków dla dzieci.
Organizatorem Pikniku i gali są Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin" i Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawują: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Starosta Sandomierski, Wójt Gminy Klimontów oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty (Konkurs „Reymontiada").

Sunday the 22nd. Custom text here. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.
stat4u